X
تبلیغات
خوش خبر مرند
منوي اصلي

::.موضوعات

::. آرشیو سایت

::. تبليغات

::.آخرین اخبار سایت

::.امکانات دیگر

نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر یکشنبه دهم اردیبهشت 1391

مراسم گراميداشت روز شورا

در مرند توسط شهرداري مرند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري مرند  مراسم روز تشكيل شوراهاي اسلامي شهر و روستا با حضور  رضواني فرماندار مرند  و مسئولين شهري و استاني و شوراهاو شهرداران  شهرهاي مرند ،جلفا و شبستر  در فرهنگسراي شهرداري مرند برگزار شد


ادبیات اوتاغی
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : فرهنگ و هنر یکشنبه دهم اردیبهشت 1391

امروز دهم اردیبهشت روز وفات حاج رضا صراف تبریزی ، شاعر غزل و مرثیه سرای بزرگ تبریز در عصر مشروطیت می باشد . یادم می آید اولین آشنایی که با اشعار این شاعر بزرگ پیدا کردم بواسطه ی یک کاست از غزل های این شاعر بود که توسط آقای اصغر فردی یار غار استاد شهریار دکلمه شده بود . از آن پس سه چهار بار دیوان اشعار صراف را خریدم و هر بار توسط یکی از دوستان به امانت گرفته شد و دیگر نیامد .

 

http://www.up.patoghu.com/images/zd3fol2jg9prjqzvl64g.jpg


زندگينامه حاج رضا صراف تبريزي

استاد سخن،شاعر نغز گفتار و دلسوخته مرحوم حاج رضا صراف تبریزی در سال 1271 هجری قمری در محله ی راسته کوچه تبریز در دربند حصار دیده به جهان گشود.در سن 12 سالگی پدر خود را از دست داد به ناچار برای گذراندن زندگی به شغل پدرش یعنی صرّافی روی آورد.مغازه اش در تیمچه ی حاج سید حسین میانه قرار داشت.در حین تجارت،به آموختن ادبیات فارسی و عربی پرداخت.
حاج رضا صراف همیشه در محافل علمی و ادبی شرکت داشت و از سال 1291 ه .ق (از 20سالگی) یکی از اعضای برجسته انجمن ادبی صفا بود که جلسات انجمن در خانه وی تشکیل می شد.او همیشه از محضر ادیب نامدار مرحوم « لنکرانی » پیش کسوت این انجمن استفاده می برد.

صراف در عمر کوتاه خود در حدود 2500 بیت شعر سروده که علاوه بر غزلیات،اشعار نغزی در موضوع حادثه ی کربلا سروده که حکایت از علاقه مندی و اظهار ارادت شاعر به ساحت مقدس معلم بزرگ شهادت حضرت حسین ن علی(ع) دارد و بیش از نصف دیوانش به مراثی و مدایح اهل بیت(ع)اختصاص یافته است.در حقیقت صرّاف یکی از 4 شاعر بزرگ مرثیه سرای 100-150 سال اخیر بوده است.
برخی از شاعران او را سعدی ترکی سرا و برخی دیگر او را با نظامی مقایسه کرده اند.شخصیت ادبی صراف چنان از عظمت و ابهت برخوردار است که شعرای بعد از او از جمله غزلسرای معصر علی آقا واحد تحت تاثیرش قرار گرفته.همچنین استاد شهریار از او چنان متاثر گردیده که او را به عنوان یکی از نوابغ ادبی آذربایجان مورد ستایش قرار داده است.
صراف نه ماه پس از صدور فرمان مشروطیت در 17 ربیع الاول سال 1325 در سن 54 سالگی به دنبال ابتلا به بیماری  آسم در تبریز چشم از جهان می بندد.

بی گمان حاج رضا صراف تبریزی یکی از قله های همیشه بلند شعر ترکی و به تعبیر شهریار:از نوابغ ادبی آذربایجان است. در عرصه ی غزل،شور انگیز ترین و لطیف ترین غزل های زبان ترکی به زبان ساده و بیانی شیوا و عاطفی از ذوق و قریحه ی سرشارضراف تراوش کرده است.در زمینه ی مدح،مرثیه و ثنا گستری آل علی(ع)بی شک صراف از مردمی ترین و دلسوخته ترین شاعران شیعی است.سوگ سروده های وی در ماتم سالار شهیدان امام حسین(ع) و یارانش ورد زبان عاشقان اهل بیت(ع) در ایران،جمهوری آزربایجان،ترکیه،داغستان و قفقاز است.

سادگی و روانی از ویژگیهای بارز زبان شعری صراف است.به گونه ای که کمتر متخصصی جرأت تصحیح دیوان صراف را دارد.تعبیرات پیچیده و کلمات مهجور و فضل فروشانه از ساحت شعر او به دور است.البته صراف،سادگی زبان و روانی بیان را با سَیَلان عاطفه،روشنی اندیشه و صنایع ادبی در هم آمیخته و با استفاده از صنایع لفظی و معنوی همچون تشبیه،حقیقت و مجاز،طباق،مراعات النظیر،لف و نشر،تجنیس،ارسال المثل و... سخن را غنا و استحکام بخشیده و به نهایت شیوایی و زیبایی رسانده است.با آوردن گوهر های معانی بکر و با الهام از ملکوت روشنی بخش فکر،بر بار معرفتی شعرش افزوده و با دمیدن روح احساس و عاطفه و ساختن تصاویر دل انگیز و تشبیهات رنگارنگ . گاه با نازک خیالی به شیوه ی شاعران سبک هندی کلام خود را دلنشین و ماندگار کرده است.


گزارش
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی جمعه هشتم اردیبهشت 1391

با وجود پافشاری شهرداری مرند

چرا مسیرگشایی خیابان سردارملی به کندی پیش می رود ؟

خوش خبر : این روزها شاهد تملک و تخریب یکی از املاک واقع شده در خیابان سردارملی توسط شهرداری مرند بودیم . کاری که امید را مجددا در دل اهالی این خیابان زنده نمود که انشالله طرح تعریض این خیابان به زودی و طبق گفته ی شهردار محترم در سه ماهه ی اول امسال به انجام خواهد رسید و آغاز مسیرگشایی این خیابان در ابتدای سال جدید نوید تحقق چنین وعده ای را می دهد و از طرف دیگر نشان از تحرک ، پویایی و سرعت عمل مدیریت جدید شهرداری محترم و سخت کوشی شهردار محترم آقای هاشمی دارد . البته ما انتظار داشتیم این تملک ها یکجا و سریع انجام گیرد ، حال چرا این چنین نیست ؟


پس از سلام
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان چهارشنبه سی ام فروردین 1391

1- این کم کاری ما صدای همه را در آورده است ، همه ی دوستان به نوعی معترضند ، بعضی از دوستان با ارسال نظرات خود و برخی دیگر به صورت حضوری اعتراض خودشان را نسبت به کم کاری بنده ابراز می کنند .
2- اما واقعیت این است که تعطیلات نوروزی را که در مسافرت بودیم چند روزی فرصت کردم تا شرحی از سفر بنویسم ، متاسفانه در ادامه ی سفر بنابه دلایل مختلفی فرصت نشد دیده های خودم را توصیف کنم ( که موکول می کنم به یک فرصت دیگر البته نه بخاطر سفرنامه نویسی بلکه برای توصیف وضعیت موجود شهرهای مختلف در مقایسه با مرند )
3- این روزها سرم خیلی شلوغ است هم توی مدرسه که تازه فروشگاه مدرسه را راه اندازی کرده ایم و هفته ای چند روز کلاس های آموزش خانواده را برگزار می کنیم و هم توی دفتر نشریه که از یک طرف کار انتشارمان کلی به تاخیر افتاده و از طرف دیگر شدیدا سرگرم برگزاری جلسات در دفتر با دیگر دوستان مطبوعاتی در مورد مسایل مختلف هستیم ، از جمله به اتفاق تعدادی از دوستان مطبوعاتی مشغول رصد تلاش های شبانه روزی شهرداری مرند هستیم که این روزها سخت مشغول انجام پروژه های مختلف در جای جای شهر هستند ( خبرهای تکمیلی را به زودی در همین وبلاگ و نشریه خوش خبر بخوانید ) ، ضمن اینکه این روزها در آستانه ی روز شوراها هستیم و انشالله مراسم ویژه ای را جهت تجلیل از اعضای شوراهای شهرهای مرند ، جلفا و شبستر و شهرهای تابعه ی این شهرها در نظر گرفته ایم که در نوع خود تجربه ی جالبی خواهد بود ( در مورد این مراسم هم خبرهای تکمیلی را بزودی خواهید خواند )
4- در طول هفته ی گذشته چندین نشست مطبوعاتی داشتیم با شهرداری و شورای شهر مرند که نشست های بسیار مفید ، مثبت و پر خبری بودند که بزودی به آنها نیز خواهیم پرداخت
5- بزودی بر می گردم 


حادثه
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر جمعه چهارم فروردین 1391
 واژگونی اتوبوس تهران-ارمنستان(ایروان)
 
در محور مرند- جلفا

واژگونی اتوبوس تهران-ارمنستان( ایروان)در محور مرند-جلفا 23 کشته و زخمی بر جای گذاشت . این اتوبوس امروز در پنج کیلومتری جاده جلفا - مرند روبه‌روی شهرک صنعتی مرند واژگون شد و در اثر آن دو نفر از مسافران کشته و 21 نفر دیگر نیز مجروح شدند حسینقلی‌زاده در گفتگویی گفت : پس از اعلام این حادثه به مرکز فوریت‌های پزشکی، گروه‌های اورژانس منطقه یک و دو مرند، کشکسرای، عریان تپه، یامچی و همچنین آمبولانس هلال احمر و بیمارستان مرند در محل حاضر و مصدومان سانحه را به بیمارستان مرند انتقال دادند وی در ادامه گفت :وضعیت عمومی مجروحان این حادثه رانندگی را نسبتا خوب اعلام کرد.
رضالو فرمانده پلیس راه مرند-جلفا نیز در گفت‌وگویی با بیان اینکه این حادثه یکی از در پررفت و آمدترین محورهای استان آذربایجان شرقی است، گفت: با توجه به این امر عملیات اجرایی بزرگراه مرند- جافا بیش از چهار سال است که آغاز شده ولی هشت ماه است به حال خود رها شده است.براساس این گزارش، علت این حادثه ترکیدی لاستیک سمت چپ راننده اعلام شده است. 

منبع : مرند نیوز

نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی جمعه چهارم فروردین 1391


یک باغ فین برای کل کاشان بس است


دیشب برای شما عرض کردم که در جاده ی تهران – قم ، مامور امداد خودرو 4 لیتر بنزین را با ما 14000 هزار تومن حساب کرد . جاده ی قم تا کاشان را هم بدون معطلی امدیم تا رسیدیم به کاشان ، مهمترین مسئله ای که برای گردشگرانی مثل ما وجود دارد مشکل اسکان است ، این مشکل به لطف خدا در کرج خیلی خوب حل شد اما در کاشان خیلی ادیت شدیم با کلی دنگ و فنگ ، اتاقی در یک مدرسه را به نام ما کردند که حدود ده کیلومتر با شهر و ستاد اسکان فاصله داشت . با هزار مکافات مدرسه را پیدا کردیم و رفتیم تو اما در کمال تعجب سرایدار مدرسه گفت تمام کلاس ها پر شده اند . آخر شب خستگی راه از یک طرف و وضعیت پیش آمده هم دست در دست هم داده بودند تا اعصابم را در هم بریزند . علیرغم نا آشنایی و غریبی مجددا به ستاد اسکان بازگشتیم و پس از عذرخواهی های زیاد که مسئول اسکان از ما نمود به یک مدرسه ی دیگر رفتیم که کل تجهیزاتش فقط دو عدد پتو بود و نیم کت های کلاس را در گوشه ی کلاس جمع کرده بودند . نمی دانم در شهر ما وضعیت اسکان همکاران فرهنگی به چه صورت است ؟! اما امیدوارم که خیلی بهتر از ایین حرف ها باشد .
به هر صورت شب را صبح کردیم و پس از صرف صبحانه از مدرسه خارج شدیم . در مورد شهر کاشان باید بگویم که شهرهایی در دل کویر هستند با بافت عای تاریخی و سنتی که بخشی از تاریخشان برمی گردد به قبل از اسلام و دو بخش دیگر زمان صفویه و قاجاریه . شهر کاشان هم از این قاعده مستثنی نیست ، البته من دیده های خودم را می نویسم وگرنه تاریخ می تواند خیلی دقیق تر از این حرفها باشد . اما تنها باغ فین که مجموعه ای از بناها و تاریخ صفویه و قاجاریه را در خود دارد برای گردشگری کاشان بس است . انصافا جایی بسیار دیدنی ، لذت بخش و عبرت انگیز است . مجوعه ی حمام فین و ماجرای قتل امیر کبیر ایران ، تالارهایی برای خوش گذرانی شاهان ، آب نماهایی بسیار عجیب و دیدنی که اسرارشان هنوز هم برای بینندگان روشن نشده است و موزه و کتابخانه ی مجموعه . آدم با دیدن این آثار تازه یادش می افتد که در شهر خودش چه پتانسیل های بالقوه ای دارد ، حمام قاضی مرند که ساخته ی شیخ الاسلام مرندی که همان شیخ الاسلام مظفرالدین شاه بود و چندین مجموعه ی حمام تاریخی دیگر که البته این یکی اخیرا توسط شهرداری مرند خریداری گردیده و قرار است موزه شود ، یا تپه های خاکی یالدور ، مانداگارانا ، باروج و... وجود مزار پیرها  و عرفای مختلف در منطقه که همگی زمینه های لازم برای توسعه ی صنعت توریسم و گردشگری در مرند می باشند .
در مورد کاشان وجود خانه های فراوان تاریخی همچون خانه ی منوچهری ، نگین و... مقبره ی شاعر بزرگ محتشم کاشانی ، ملا محسن فیض کاشانی و... هم از جاهای دیدنی این شهر بود . اضافه کنید به اینها کویر مرنجاب و چند شهر کوچک تاریخی زیبا را ، از جمله مشهد اردهال که مزار سهراب سپری در آنجا واقع است ، قمصر با گلاب معروفش و نوش آباد با شهر زیر زمینی اش و...
بعد از ظهر از کاشان راهی شدیم ، اردستان را رد شدیم از کنار گذر نایین رد شدیم و بعد از  دیدن یکی دو شهر کوچک دیگر مثل عقدا به اردکان رسیدیم و اولین دغدغه و مشکل بازهم اسکان بود .

 


تعطیلات نوروزی
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی پنجشنبه سوم فروردین 1391

بنزین لیتری 3500 تومان !!

اولا قبل از هر سخنی باید همگی با هم بگوییم یاشاسین آذربایجان ،

چرا ؟

عرض می کنم ، دیشب آخرشب رفتیم دنبال ستاد اسکان و پیدا کردن جایی برای خوابیدن ، نهایتا رفتیم در مدرسه ای به نام دکتر اکبریه ، این دکتر اکبریه دکتر حاذق و نام آوری بوده که حدود سال 47 درگذشته ، حالا پسرش در سال هفتاد اومده و بیاد و نام اون مدرسه ای در کرج ساخته و تمام تجهیزات . دکتر اکبریه اهل تبریز بود . پس یاشاسین آذربایجان . شب دنج و خوبی بود . پس از خوردن یک صبحانه ی مفصل تصمیم گرفتیم یه چند جای دیدنی کرج از جمله کاخ شمس را ببینیم ، متاسفانه به علت عدم آشنایی به مسیرها نتوانستیم آنجا را پیدا کنیم و راهی تهران شدیم . باید خدمت دوستان عرض کنم که کاخ شمس مال اشرف پهلوی و محل سکونت وی بوده در مهرشهر کرج . از دیگر جاهای دیدنی کرج پند تا امامزداه هست از جمله امامزاده طاهر که مزار بسیاری از بزرگان هنر و سیاست در آنجاست ، از جمله زنده یاد جلال ذوالفنون کخ همین امروز در آنجا آرام گرفت و دیگر مرحوم آغاسی خواننده ی کوچه بازاری زمان شاه که بعد از انقلاب از ایران نرفت و در اواخر عمر در نماز جمعه ها هم دیه می شد . مقتولین قتل های زنجیره ای هم بالاتفاق در آنجا مدفونند و مزار روح الله داداشی قهرمان جهان که پارسال به دست پسر بچه 16 ساله ای به قتل رسید .

خلاصه بدون دیدن مناطق گردشگری کرج به تهران رسیدیم ، جای شما خالی تهران خلوت ، واقعا بهشت است. یک تهران گردی مفصل کردیم و رفتیم سراغ جاهای تاریخی و گردشگری تهران .

یکی از زیباترین و باصفا ترین نقاط گردشگری تهران منطقه ای است به نام سردر باغ ملی که قدیم ها به آنجا میدان مشق می گفتند و ظاهرا سربازان در آنجا مشق تیراندازی می کردند و امروزه ساختمان های وزارت امور خارجه ، موزه ی ارتباطات و چند مرکز دیگر هم در انجا واقع شده است . در کل تهران جاهای گردشگری زیادی دارد اما متاسفانه ماها عادت کرده ایم وقتی تهران می رویم روزمان را در خانه ی فامیل ها سپری می کنیم و بدون اینکه واقعا تهران را بگردیم برمی گردیم سر خانه و زندگی خودمان . اما عجیب بود که در تعطیلات نوروز و هنگامی که توریست ها و مسافران برای گردش به تهران میروند سر در باغ ملی به روی آنها بسته باشد . اما کاخ گلستان یکی از بهترین نقاط گردشگری تهران هست. مجموعه ای از بناهای دوران قاجار به طرز بسیار زیبایی در آنجا بنا شده اند از جمله بنای معروف شمس العماره ، نگارخانه ، موزه ی مخصوص ، خلوت کریمخانی ، تالار ظروف ، ایوان تخت مرمر ، تالار آیینه ، تالار برلیان ، تالار سلام ، عکس خانه ، حوضخانه ، چادر خانه ، تالار عاج ، عمارت بادگیر ، تالار الماس ، کاخ ابیض و محوطه که هر کدام به تنهایی موزه ی کاملی هستند برای گردشگران . این مجموعه در زمان حکومت پهلوی هم مورد استفاده واقع می شد و بسیاری از فیلم های تاریخی هم در همان مجموعه ی تاریخی ساخته شده اند . گردش در تهران بسیار زیباست بخصوص وقتی که تهرانی ها در شهر خودشان حضور ندارند ، البته با این توجه که بیشتر تهرانی ها را غیر تهرانی ها تشکیل می دهند یعنی همه به شهر و دیار خود و پدری خود برمی گردند .

اما قضیه ی بنزین لیتری 3500 تومن

از تهران که خارج شدیم متاسفانه به علت کم توجهی در راه قم بنزین تمام کردیم ، از بد حادثه به یک امداد خودرو برخوردیم که بنزین هم می فروخت ، نامسلمان از نامردی و بی انصافی هیچ چیز کم نگذاشت و 4 لیتر بنزین را با ما البته با تخفیف 14 هزار تومن حساب کرد .

بقیه مطلب باشد برای فردا

شب بخیر


شب عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی چهارشنبه دوم فروردین 1391

برای داشتن شهری شایسته و زیبا ، همت و عزم همگانی لازم است

شاید هیچ اتفاقی مثل یک سفر کاملا اتفاقی به آدم نچسبد ، نمی دانم که چه طور شد که یک دفعه ای فکر مسافرت به سرمان زد و تصمیم گرفتیم مسافرتی به زادگاه خانم خانه یعنی کرمان انجام دهیم . البته منظورم از نوشتن این سطور سفرنامه و داستان نیست بلکه می خواهم آنچه که در شهرهای مختلف دیدم و شاید ناخودآگاه با شهر خودمان مقایسه نمودم را در این فرصت بنویسم . ساعت الان 52 دقیقه ی دوم فروردین است و من خسته از یک جاده پیمایی 12 ساعته در یکی از کلاسهای ستاد اسکان کرج خیلی با علاقه نشسته ام و در حال نوشتن هستم .
آنچه که امروز و سر راه در شهرهای مختلف دیدم خدا وکیلی امید را در دل من نسبت به آینده ی شهرمان زنده کرد . وقتی داشتم داشته های شهرهای مختلف را در ذهنم مرور می کردم ، به این نتیجه می رسیدم که می شود شهری در حد و اندازه ی بهترین ها داشت که البته این همت و عزم همگانی را می طلبد .
وقتی فضاهای سبز شهرهای واقع در سر راهمان را نگاه می کردم می دیدم از وقتی که شهردار جدید برنامه و همتی خاص برای افزایش فضای سبز موجود شهرمان تدارک دیده است ناخود آگاه یک امیدواری خاصی در آدم بوجود می آمد . پارک قوناقلار پارکی ، پارک کوهستان در یوموری تپه ، بهسازی فضاهای سبز موجود در بلوارها و... از جمله ی برنامه های شهرداری شهرمان برای سال جدید می باشد . اما نکته مهم در مشاهداتم وجود بازارهای تمیز منظم و منسجم و گاه با قدمت تاریخی در برخی از شهرها بود . اگر توجه بکنید بازار سنتی مرند که تقریبا سرپوشیده هم هست ، پتانسیل ویژه ای برای ایجاد بازارچه هایی در شکل و شمایل سنتی را دارد که می تواند در نوع خود بسیار جذاب باشد . البته الزاما قرار نیست این بازارچه های سنتی را فلان شاه و فلان وزیر در سال های عهد بوق بسازد ، امروز هم می توان بازارها و بازارچه هایی در قالب های تاریخی ایجاد و احداث نمود که در نوع خود تاریخی می شود برای آیندگان . ساختن این چنین بازاری عزم و اراده ی تمام اصناف و بازاریان را می طلبد چه اینکه شهرداری محترم در قسمت ورودی بازارچه ی کفاشان از سمت مرکز شهر این کار را شروع نموده است .
احداث خیابان های عابر پیاده هم در نوع خود می تواند ایده ی زیبایی باشد که می تواند مقداری فضای بازار شهر را باز و دلچسب نماید مثل بسیاری از بازارهای عابر پیاده از جمله بازار تربیت تبریز
راستی چقدر جای پارک های تفریحی در شهرمان خالی است . تا اینجای کار کافی است و بهتر است که کمی بخوابم تا برای ادامه مسافرت انرژی لازم را داشته باشم . شب بخیر و شایدم صبح بخیر


سلام وقت عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : فرهنگ و هنر دوشنبه بیست و نهم اسفند 1390
سلام وقت عالی بخیر

آخرین ساعات سال نود و من اینجا تنها نشسته ام به یاد گذشته ها ، به یاد همه ی اونایی که بودند و دیگه نیستند ، به یاد پدرم ، پدر بزرگا و مادر بزرگا ، رفقای قدیم ، مثل اینکه همه رفتند به غیر از من و پروانه و شمع و دست آخر اینکه نود هم رفتنی شد و باز من مانده ام و این تنهایی شیرین که فرصت اندیشیدن را به من می دهد

پس من هستم و خواهم بود به امید 91 و سال های دیگر به عشق یاران شیرین و دوستان دیرین و هر آنچه که بوی صداقت و محبت می دهد
نوروز را پیشاپیش به همه ی دوستان و همراهان خوش خبر تبریک می گویم و برای همه سالی پر از سلامت و شور عشق را خواهانم


نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : سیاسی شنبه بیست و هفتم اسفند 1390

سفیر جمهوری آذربایجان به وزارت خارجه احضار شد


در پی اطلاعیه منتشره از سوی وزارت امنیت جمهوری آذربایجان که در آن اتهاماتی به یکی از ارگان های جمهوری اسلامی ایران وارد شده ، سفیر این جمهوری در ایران به وزارت امور خارجه احضار شد.
به گزارش ایلنا به نقل از وزارت امور خارجه،'جوانشیر آخوند اوف ' امروز شنبه به وزارت امور خارجه فراخوانده شد و مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران به دولت جمهوری آذربایجان به وی اعلام گردید.
در این ملاقات ضمن رد اتهامات وارده گفته شد که اقدام دولت آذربایجان خلاف توافقات 10 روز قبل وزرای خارجه دو کشور در حاشیه اجلاس نخجوان و نیز طی سفر هفته گذشته وزیر دفاع آن کشور به تهران است.
همچنین دراین ملاقات ضمن یادآوری تلاش عوامل رژیم صهیونیستی در کشورهای مختلف جهت واردکردن اتهامات مشابه به جمهوری اسلامی ایران به سفیر آذربایجان گفته شد که نوعی هماهنگی در این اقدامات مشاهده شده و مقامات جمهوری اسلامی ایران از اینکه دولت دوست و برادر جمهوری آذربایجان وارد این بازی شده شدیدا متاسف و ناخرسند است.
سفیر جمهوری آذربایجان در پاسخ،ضمن اعلام وجود اراده سیاسی در دولت جمهوری آذربایجان در زمینه توسعه روابط با ایران ، اظهار داشت که واکنش دولت جمهوری اسلامی ایران را به دولت خود منعکس خواهد کرد.

 


با خوانندگان
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان شنبه بیست و هفتم اسفند 1390

لطفا این یک نظر را که دوست عزیزم آقای زینالی فرستاده بخونید :

بنده ترجیح می دهم در اوج خبرهای آن بالاها هممین پایین ها خیل مستمندان و فقرا و بیچارگان از این فرصت به دست آمده استفاده کنند ...
سلام استاد صفری عزیز. خیلی این جمله به دلم نشست ..دست مریزاد...
یه پیشنهاد هم برای شهرداری داشتم اینکه در مبادی ورودی شهر مخصوصا سه راه پادگان در روزهایی که شرایط جوی مساعد نیست علی الخصوص روزهای برفی مثل امروز چند اکیپ و لودر جهت برف روبی پل و کمربندی اماده باش قرار بدند که ترافیک سنگین و حادثه پیش نیاد. کاش امروز یکی از دوستان مسئولین مثل ما ساعتها در کمربندی گرفتار میشد تا متوجه حرفهامون میشد. !!!!! یا علی مدد.

جواب : ممنون حسین جان ، واقعیتش هم همینه و قابل توجه زحمت کشان محترم خدمات شهری و حوادث غیر مترقبه ی شهرداری که بنده واقعا پریشب که تازه می خواست بارش برف شروع بشه و حوالی ساعت 1/5 شب داشتم از تبریز می آمدم خدا وکیلی شاهد نمک پاشی و دیگر خدمات این عزیزان بودم ، در صورت امکان خدماتتان را به تمام نقاط شهر ارایه نمایید تا دوستانمان در سندیکا هم از محبت های شما بهره مند شوند

دوست دیگری به نام علی نوشته اند :


با سلام خدمت شما و با تشکر از زحمات فوق العاده تان در جهت اطلاع رسانی
جناب آقای صفری مدتی است که وقتی که از جلوی مسجد جامع رد می شوم غم بزرگی مرا فرا می گیرد . و آن اینکه مدرسه قدیمی فرخی را خراب و به جای آن چند سوله در پشت بهترین و سالم ترین اثر باستانی این شهر در حال احداث است . اگر قرار باشد در اطراف آثار باستانی بدون در نظر گرفتن آثار باستانی ساختمان ساخته شود میراث فرهنگی و افرادی مثل شما چرا اعتراض نمی کنند؟ چرا باید در محلی که برای نماز خواندن در نظر میگیرند طرحی پیاده شود که شبیه گاوداری صنعتی است اگر از روی بی اطلاعی باشد تذکر دهید و یا از روی عمد است که توهینی بزرگ برای نمازگزاران و شهر مرند است .
چرا برای توسعه مسجد جامع از طرح خود مسجد استفاده نمی شود ؟؟
چرا از معماری ایرانی اسلامی استفاده نمی شود؟ و چرا برای توسعه مسجد تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی غربی می شود؟؟
بیاید کاری کنید که مانند چند سال پس از احداث زندان در ورودی شهر برای اعتراض تومار نوشته نشود .
با تشکر و احترام.

جواب :ممنون از تذکر بجا و معقولتان ، ای کاش دست اندرکاران محترم ستاد برگزاری نماز جمعه ی مرند هم مثل همین ستاد در تبریز در فکر توسعه مکان برگزاری نماز جمعه باشند و بجای تعبیه چند سوله با استفاده از معماری خود مسجد جامع در فکر توسعه ی این مکان تاریخی باشند . شما راست می گویید یک وقتی در ورودی شهرمان زندان ساختند و همه ی ما نظاره گر بودیم و بعد از اتمام زندان تازه طومارنویسی را شروع کردیم که حنای پس از عروسی بود که هیچ تاثیری نداشت و شورای شهر نیز وعده ی تبدیل انجا را به مکان تفریحی ورزشی دادند که احوال آنها بر همه روشن است خدا رحمت کند پروین اعتصامی را که دیروز 105 مین سال تولدش بود انجا که می گفت : ما را به چوب و رخت شبانی فریفتند .


با خوانندگان
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان جمعه بیست و ششم اسفند 1390

پاسخ به نظرات

در بخش نظرات دوستان ، نظرات زیادی جمع شده که امروز به روال گذشته می خواهم تعدادی از آنها را مرور کنیم و در صورت لزوم به برخی از این نظرات پاسخ بدهم .
" مرد را دردی اگر باشد خوش است " این تک مصراع را دوست عزیز حسن رستمی ارسال نموده اند و از چاپ عکس هایشان در بخش گردشگری نشریه تشکر کرده اند
جواب: با تشکر از حسن عزیز ایشان را به همکاری بیشتر با نشریه دعوت می کنیم

آقای عاقلی تشکر نموده اند از چاپ مطلبشان در نشریه و توصیه ها و راهنمایی هایی را نیز نموده اند که با کمال میل می پذیریم و استفاده خواهیم نمود

دوست عزیزی به نام یوسفی تایید انتخابات حوزه انتخابیه مرند و جلفا را یادآوری نموده اند که از ایشان نیز تشکر می کنیم و لازم به ذکر است که در این مدت پس از انتخابات برخی ها سعی کردند تا جو را آلوده نشان دهند تا از این راه به اهداف سوء خودشان برسند اما همانطور که فرماندار محترم در جلسه شورای اداری نیز گفتند " تاکنون نه بازرسی برای بازشماری آرا آمده و نه بازشماری صورت گرفته " و نهایتا شورای نگهبان با تایید انتخابات مرند و جلفا همه ی امیدهای آن عده را نا امید کرد و به همه ی قضایا فیصله داد . راستی چرا ما همیشه فکر می کنیم که همیشه حق آن است که من فکر می کنم و می خواهم ؟

آقایی به نام طاهر نوشته اند : سلام لطفا برای رفع ابهام و مشخص شدن موارد نسبت به مسایل مورد اشاره بدون حب و بغض و وجدانن اطلاع رسانی کنید . متشکرم
1- آیا صندوق چوانان خیر غیرمجاز است ؟
2- اگر مجاز است مجوز صادره را منتشر نمایید ولی اگر غیرمجاز است پیگیری کنید که چه کسی و کسانی بصورت غیرقانونی این موسسه را حمایت می کنند؟ و چرا ؟
2- مسئولینی که از این صندوق که عنوان خیری دارد و بایستی مایحتاج مردم و تسهیلات گیرندگان را در جهت امور خیر و رفع نیاز و به میزان مشخص داده شود را معرفی نمایید البته وام های بالغ بر سه میلیون تومان !!!
3- آیا ورشکستگی صندوق جوانان خیر صحت دارد ؟
بنظر میرسد بررسی و موشکافی موارد گفته شده در جهتتضمین سپرده های مردمی و پیشگیری از تولد یک مه‌آفرید امیرخسروی (آریا) در منطقه باشیم .

جواب : اگر غیر مجاز بود تاکنون مراجع قانونی نسبت به پلمپ و انحلال آن اقدام کرده بودند
2 - مگر جوانان خیر مال بنده است که مجوزش را منتشر نمایم ، اگر برایتان خیلی مهم است تشریف ببرید به خود موسسه و در خواست مجوز و یا انتشارش را بکنید . در مورد پیگیری هم مگر شما در مورد این همه موسسه ی فعال در مملکت و شهرمان پیگیری می کنید که این چنین گیر داده اید که کسانی بصورت غیر قانونی این موسسه را حمایت می کنند !! اگر اسناد و مدارک دارید ارایه کنید تا ما هم ببینیم !
3 - ورشکستگی جوانان خیر کذب محض و شایعه ای بیش نیست . چون اگر چنین چیزی صحت داشت از مراجع قانونی اعلام می شد . از آن گذشته شما چه اصراری دارید بر اینکه این صندوق حتما باید ورشکست شود ؟
البته ما نه مالک و نه صاحب جوانان خیر هستیم و نه از آن ناحیه چیزی عاید ما شده است اما همین قدر عرض کنم که بنا به دلایل مختلف حامی این موسسه هستیم
1- این موسسه نام مرند را در شمالغرب کشور وبلکه در سرتاسر آن بر سر زبان ها انداخت و مرند را به همه ی آنها شناساند
2 - بواسطه وجود این موسسه بسیاری از محرومین و بیچارگان که از بوروکراسی بانک های دولتی به ستوه آمده بودند از نعمت تسهیلات برخوردار شده اند
3 - کارها و فعالیت های خیرخواهانه این موسسه گره گشای مشکلات بسیاری از خانواده های بی بضاعت بوده است
4 - این موسسه بیش از صدها مورد برای جوانان این منطقه ایجاد اشتغال کرده است ، شما تصور بفرمایید اگر کلیه کارکنان این موسسه از کار بیکار شوند چه فاجعه ای پیش می آید ؟
5 - درمانگاه این موسسه یک اقدام دیگر خیر خواهانه است که طبقه ی بی بضاعت می توانند با مراجعه به آنجا بیماران خود را مداوا کنند
حال آن بالاها چه خبر است ؟ بنده ترجیح می دهم در اوج خبرهای آن بالاها هممین پایین ها خیل مستمندان و فقرا و بیچارگان از این فرصت به دست آمده استفاده کنند

آراز نوشته است "آذربایجان ایگیدلری همیشه لیک آذربایجان مییللتینین اورگینده یاشایاجاقلار"

جواب : منده سننن موافقم

یکی با عنوان ولایتمدار نوشته است :

"باسلام حضور صفرخان،ومسئولین دست اندرکار انتخابات اعم از فرماندارمحترم وهیات اجرای ونظارت ،فرماندهی محترم نیروی انتظامی مرند وجلفا،تبریک بایدبرمحضر رهبری وملت غیور واگاه گفت.اگربگوئیم برای دست اندرکاران انتخابات موفقیت یکی از شخصیتهادرحال رقابت به حال آنها فرق نمی کند جفا بر محضر آنها نموده ایم.چون آنها خود بهتر می دانندچه کسی به دردمملکت ومنطقه مان می خورد.ولی چه کنند . نمی توانند بگویند اصلح ترین شخصیت فلان شخصیت است .ولی بعداز ابلاع واعلام نتیجه همه صاحب نظران ودلسوزان جامعه مرند وجلفا انگشت به دهان شدند.!ومتعجب از نتیجه انتخابات !.اگر بررسی کنیم آفت انتخابات را.برمی گردیم به دوران تبلیغات وماهیت گروه مافیای تخریب شخصیت کاندیدایی که مد نظر کلیه اقشار جامعه .حال چه کسی وکدام وجدان بیدار است به این سوالات جواب بدهد.
2- جمع شدن رد صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان بر کنار آقای محمد حسن نژاداز روز دوشنبه وتبلیغ سوء وایجاد جو تشویش اذهان عمومی برعلیه آقای شافعی برای چه؟
3-آمدن مدیر عامل ورشکسته موسسه(...)غیر قانونی اعلام شده از سوی بانک مرکزی به میدان انتخابات وحمایت همه جانبی اعم جانی ومالی وریالی ازکاندیدای نا آشنا به منطقه مرند وجلفاوبه اصطلاح خادم ونخبه ودکترودارای پرچم بدون آرم جمهوری اسلامی برای ؟
بس دراین مقطع از زمان برای مان نمی ارزد درخانه ملت کسی ازمنطقه ایمان به کرسی بنشیند که آرای خودرا با عوامفریبی وخرید رای ووابسته به گروه انحرافی بدست آورده است.اگر هم بنشیند بداند چهار سال دیگر همان توطئه گرانی که بر علیه آقای شافعی ومنطقه ما انجام داده اند انجام خواهند داد انوقت چه کسی تبریک خواهد گفت؟؟؟حال مسئولیت دست اندرکاران وفرمانداران وهیات های اجرائی وهیات نظارت پر خطیر است ما نمیگوئیم بالاجبار انتخابات ابطال شود.ما تقاضا داریم جهت صیانت از شخصیت انقلابی منطه مان مسئولین این کلمه را به گوش دست اندرکاران بالای مملکت برسانند افراد مانند کاندیداهای رد صلاحیت شده ومدیر عامل ورشکسته موسسه غیر قانونی وکاندیدای ورشکسته سیاسی وورشکسته آرای مردم جامعه را برعلیه آقای شافعی مسموم کرده اندوعوامفریبی با کلمه خادم ونخبه ودکتر واستادیارانجام شده است.ما ارادتمند فرماندار ودست اندرکاران انتخابات منطقه مرند وجلفا هستیم

جواب : اولا ظاهرا برخی ها چاره ای ندارند جز اینکه برای رسیدن به اهدافشان خودشان را پشت ولایت مخفی کنند عزیز دل برادر ولایت مدار آنهایی بودند که در هشت سال دفاع مقدس بر سر آرمان های ولایت جان شیرین تقدیم کردند و ذره ای به دنبال مقام و کسب مقام به هر قیمتی نبودند
دوم اینکه بنده فقط غفار صفری لیواری هستم خان اونی بود بازی رو باخت اما هنوز ملتمسانه به دنبال کسب کرسی نمایندگی از هر کانالی هست
سوم به جای تنش زایی و شایعه پراکنی شما هم از ته دل بیایید و به مردم و رهبر تبریک بگویید و به رای مردم تمکین کنید نه اینکه هنوز به دنبال اعتراض و شکایت و رد اعتبار نامه ی منتخب مردم باشید
چهارم : عجیب است که همیشه خودتان و خانتان را اصلح می پنداردید و دیگران را کسانی که لیاقت دست دادن و روبوسی کردن را هم ندارند . همین خودخواهی هایتان باعث شده  که به چنین روزی افتاده اید . عجیب است که عبرت هم نمی گیرید
پنج : رد صلاحیت شده ها در خمار رد صلاحیت خود بودند ، دوست من آنهایی که در کنار دکتر حسن نژاد بودند مردم بودند نه رد صلاحیت شده ها و اینکه افرادی مثل حضرتعالی بیچاره آقای شافعی را بدنام کردید و اذهان عمومی را بر علیه وی مشوش نمودید اگر امثال شما دور و بر ان بنده خدا را خالی کنید من قول می دهم که در انتخابات آینده شافعی برنده ی انتخابات شود
شش : آدم وقتی شکست می خورد مردانه ان را می پذیرد و از آن تجذبه کسب می کند نه اینکه با فرافکنی های واهی قبل از همه خودش را بفریبد و سر خودش کلاه بگذارد ، فلان مدیر عامل به اصطلاح شما ورشکسته اگر زرنگ بود خودش را به جمع کاندیداهای انتخابات می رساند که در آن صورت امروز قضیه به غیر از اینی بود که من و تو می بینیم . تازه شما که هستید که از ابطال انتخابات حرف بزنید عزیز دل برادر به قول مهندس صراف آن ممه را لولو خورد . یک بار هم عرض می کنم شما اگر دور و بر آقای شافعی را خالی کنید نه به شخصیتش لطمه ای وارد می شود و نه امروز این گونه سرخورده و منفعل می شود .
در خاتمه به یاران و اعوان و انصارتان در ادارات و شورای شهر بگویید از گذشته عبرت بگیرند و دست یاری و همکاری با منتخب مردم بدهند و مثل دوره ی گذشته مرند را به روز سیاه ننشانند

آقای حق گو نوشته اند : سلام عرض خسنه نباشید بعنوان یک شهر وند از شهر دار و اعضای محترم شورای اسلامی مرند از کلیه پرسنل زحمتکش شهرداری کمال تشکر و امتنان را دارد سال جدید برای همه مبارک باشد در سال نو سلامتی موفقیت آرزو مندم

جواب : ما هم برای شهردار و و کلیه پرسنل زحمت کش شهرداری آرزوی موفقیت می کنیم و سال نو را به همه ی آنها تبریک می گوییم اما حیف که رییس محترم شورای شهر در مراسم روز شهردار به جای ارایه ی گزارشی از آنچه که بر سر این شهر آورده اند می آیند و شعر پروین اعتصامی را قرائت می کنند . آقا یه دفعه بگو تا حالا هر کاری شده اگر ما نبودیم هم شهردار محترم انجام می داد و ما هیچ کاره بوده ایم دیگر شعر خوانی لازم نیست


یادمان شهید باکری و روز شهردار
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر جمعه بیست و ششم اسفند 1390

مراسم گرامیداشت روز شهرداری در فرهنگسرای مرند برگزار گردید .


خوش خبر: مراسم تجلیل از مقام شهید مهدی باکری و گرامیداشت روز شهردار با حضور امام جمعه ، معاون فرماندار ، شهرداران مرند ، صوفیان و شهرهای تابعه ، برخی از مسئولین شهرو کارکنان شهرداری در فرهنگ سرای شهرداری مرند برگزار گردید .
در این مراسم امام جمعه ی شهرستان مرند با اشاره به صحبت های رییس شورای اسلامی شهر مرند گفت: شما مظلوم و گمنام نیستید ، گمنام و مظلوم آن کارگرانی هستند که شبانه روز کار می کنند اما در هیچ جایی نامی از آنان نیست .
حجت الاسلام نعمت زاده ضمن دعوت از حضار برای شناخت وجود شهید مهدی باکری با ذکر گوشه هایی از زندگی و خاطرات آن شهید والا مقام ، به ذکر خصوصیات و صفات الهی وی پرداخته و گفت : هرکس عاشق خدمت به مردم باشد و در مقابل مردم فخر نفروشد ارج و قربش نزد خدا بسیار بالاتر است .
ایشان افزودند : باید خدمت کردن به مردم را افتخار دانست . پیامبر اکرم (ص) می فرمایند : هرکس به انسان ها خدمت کند بهترین مردم است . آقا مهدی باکری را میلیون ها انسان می شناسند و هر وقت نامش می آید چشمانشان پر از اشک می شود و این نبوده مگر به خاطر خدمات این شهید بزرگوار در دوران مسئولیت های مختلفش، چه در زمان شهردار بودنش و چه در زمان فرماندهی لشکر عاشورا . بنابراین باید بنده ی خدا باشیم و تمام کارها را برای خدا انجام دهیم و در خدمت نمودن به مردم باید مسابقه بدهیم و از همدیگر سبقت بگیریم . قرار نیست همه مسئول باشند باید همه دست در دست هم دهیم و در خدمت به مردم و عمران شهرمان بکوشیم . باید شهردار محترم را که همشهری خودمان هستند حمایت کنیم ، اگر خودمان وحدت نداشته باشیم دیگران شهر ما را آباد نخواهند ساخت .
نماینده ی ولی فقیه در مرند با اشاره به ضرورت رعایت اخلاق اسلامی در همه ی شئون زندگی گفت : بهترین نوع مبارزه با آمریکا ، بهترین نوع ولایتی بودن و پیرو باکری بودن فقط خدمت به مردم است . باید تلاش کنیم انسان های مثبتی باشیم و به دنبال محبت و یکدلی باشیم تا به دنیا اثبات کنیم که اگر شیعه ی علی و حسین (ع) هستیم فقط شعار نمی دهیم و در عمل هم اهل تلاش و خدمت به همدیگر هستیم .
در ادامه ی مراسم سید رضا هاشمی شهردار مرند ضمن خیر مقدم به حضار و گرامی شمردن یاد شهید مهدی باکری و تبریک روز شهردار به شهرداران میهمان با اشاره به مردمی بودن شهید باکری گفت: امروز اگر شهید باکری در تاریخ انقلاب ماندگار است در سایه ی روحیه ی تلاش و خدمت به مردم بود . وامروز ما همیشه از این شهید بزرگوار یاد می کنیم و افتخار می کنیم که روز شهادت این شهید بزرگوار روز شهرداری نام گرفته است .
وی در خصوص خدمات شبانه روز پرسنل شهرداری گفت: این روزها هرکس ، هر ساعت از نصف شب در شهر باشدحتما زحمت کشان شهرداری را به اتفاق خود بنده در حال خدمت رسانی خواهد دید و ما به این تلاش شبانه روزی افتخار می کنیم البته ما به این هم راضی نیستیم و معتقدیم که باید بیش از این ها در خدمت مردم بود .
هاشمی با اشاره به پروژه های قابل افتتاح شهرداری در سال 90 گفت: خیابان 24 متری آیت اله حجت ، دفتر خبری مرند ، زیرگذر بازار بزرگ ، فاز اول و فروشگاه بزرگ بازار بزرگ آماده ی بهره برداری هستند و ما منتظر حضور استاندار محترم برای بهره برداری از این پروژه ها هستیم .
شهردار مرند در رابطه با طرح های قابل اجرا در سال 91 نیز گفت: بیش از 85 پروژه در سال 91 شروع و تکمیل خواهد شد از آن جمله می توان به تبدیل حمام قاضی به موزه ی شهرداری ، تبدیل فضای قلعه ی باستانی به یک مرکز گردشگری و تفریحی ، اصلاح ورودی مرند – بازرگان ، مجتمع قوناقلار باغی ، پارک کوهستان یوموری تپه ، پارک ترافیک کودکان ، سالن ازدواج آسان ، درمانگاه شهرداری ، سرویس های بهداشتی مجتمع آفتاب یالدور ، احداث پل بر روی رودخانه و بسیاری طرح های دیگر اشاره نمود که انشاله در سال 91 کلنگ زنی و به بهره برداری خواهند رسید
سیدرضا هاشمی با اشاره به ضرورت جذب سرمایه گذار برای رسیدن به درآمد پایدار گفت: امروز هیچ کس به شهرداری ها کمک نمی کند و شهرداری ها باید خودشان به منابع درآمد پایدار دست یابند بنابراین شهرداری مرند در عرض سه الی چهار ماه گذشته توانسته است حدود 187 میلیارد تومان جذب سرمایه داشته باشد . همچنین سه پروژه مهم دیگر هم داریم که در صورت نهایی شدن بیش از 500 میلیارد تومان سرمایه جذب خواهیم نمود .
وی در خاتمه با تبریک روز شهرداری به کلیه ی شهرداران به ویژه شهرداران میهمان هدایایی را به رسم یادبود به آنان اهدا نمود .
در خاتمه ی مراسم از طرف سازمان ها و واحدهای مختلف شهرداری هدایایی به رسم تقدیر و تجلیل به شهردار مرند تقدیم گردید .


آذربایجان تاریخ و ادبیاتی
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : فرهنگ و هنر دوشنبه بیست و دوم اسفند 1390

22 اسفند قاچاق نبی آذربایجانین ان بویوک

ایگیت و موباریزینین آنادان اولان گونودو .

امما نبی کیمییدی ؟ 


 

فتحعلی شاه زامانینندا اولان گولوستان و تورکمنچای موقاویله لریندن سونرا آذربایجان پارچالانیر. بئله لیکله آرازین قوزئیینده اولان توپراقلار قوزئی آییسینین(روسلارین)جایناغینا دوشور.آمما آذربایجانلی لار روس حاکمیتینی ایسته مه دیکلرینه گؤره روسلارا باش ایمه ییب، اونلارا قارشی دورورلار.

    19- جو یوز ایللییین 2- جی یاریسیندا آذربایجاندا اولان قاچاق حرکاتینین اؤندری نبی آدلی ایگید دویوشچو ایدی. قاچاق نبی آدلانان قوچاق نبی 1854- جو ایلده ناخچیوانین قوبادلی بؤلگه سینین آشاغی «موللو» کندینده آنادان اولور. اونون آتاسی آلی ( عالی ) کیشی یوخسول اولدوغوندان، نبی اوشاقلیق چاغلاریندان خانلار ائوینده ایشله ییرمیش. او هر گون قارا جماعته اولان ظولملره تانیق (شاهید) اولوب گونو- گوندن آرتیق خانلارا و بیلره گوره نفرتی آرتیرمیش. بو چاغلاردا کوتله نین آغری و آجیسی ایله تانیش اولان گنج نبی، جعفر خان آدلی خانا قارشی دورور. او، 16 یاشیندا آتاسینین پاترون الی ایله قامچیلانماسینی گورورکن پاترونا یوروش ائدیر. تزارلار پلیسی نبی نی توتوقلاییب دوستاق ائدیر. آمما گنج نبی ایکی ایل سونرا دوستاقدان قاچاراق اکینچیلری توپلاییب یاراقلی بیر آلای (دسته) قورور. قاچاق نبی گئتدیکجه اؤز دویوشلرینی گئنیشله ندیریب چوخلو دؤولته قارشی اولان کیمسه لری اؤز یوره سینده توپلاییر. اونلار ائلدن- اوبادان آیریلیب داغلارا و اورمانلارا سیغیب ائللری و یوردلارینین اوزگورلویو اوغروندا جاندان کئچرک روس قوشونویلا دویوشورلر. نبی آرتیق، یالنیزجا خانلار و بیلر دوشمنی دئییلدی. او، حکوتین بیرینجی دوشمنینه چئوریلمیشدی.
     نبی گیل دویوشله یاناشی گرکن چاغلاردا قوللارینی چیرمالاییب کندلیلره یاردیم ائدیرمیشلر. قارا جماعت اؤز ایچینده نبی نی بیر حاکیم و یارغیج (قاضی) بیلیب، حاقلارینین تاپدالاندیغینی دوشوننلر اوندان یاردیم ایسته ییرمیشلر. نبی نین بو کیمی ایشلرینه گوره کوتله اونو اؤزلریندن بیلیب اونا هر تورلو یاردیم ائدیرمیشلر. بو کیمی چالیشمالاری گوروب نبی نین نفوذونون آرتماسیندان قورخان ایشغالچی روس حاکمیتی آرتیق اونو توتوب جزالاندیرماسینین گرکلی اولدوغونو دوشونوردو.
     خیانت سونوجوندا سلیم بی آدلی بیریسی نبی ایله آداملارینین نئچه سینی توتوب دوستاق ائدیر. آمما هجر خانیم ( نبی نین یوخاری موللولو اولان حیات یولداشی ایمیش. هجر خانیمین باجیسی مهری خانیم دا نبی نین یانداشلاریندان  ایمیش ) نبی نین طرفدارلاری ایله بیرلیکده اونلاری قورتاریب یئنه ده یئنیدن ساواشی باشلاییرلار. قاچاق نبی بو دؤیوشلری یئترلی بیلمه ییب آذربایجانلیلارا تحمیل اولان سینیرلاردان کئچیب، بو تایدا ساواشینی سوردورور. ایللر بویو گوجمچیلرین(ظالیم لرین) کابوسونا چئوریلن آذربایجان و تورک اولوسونون قهرمان اوغلو قاچاق نبی 42 یاشیندا کربلادان دؤنرکن بو گونکو ایران ایله تورکیه سینیریندا اولان لارنی کندینده روس جاسوسلاری الی ایله ترور اولور. آنجاق نبی نین اؤلومو اونون باشلادیغی اکینچیلیک دیرنیشینین سونو دئییلدی بلکه اونون آداملاری آسلان ائشی ایله بیرلیکده اؤجونو (اینتقامینی) آلیرلار. نبی نین قالخینماسینین بولگه ده اولان سونراکی دایانیش و دیرنیشلره ده ائتگیسی اولموشدور.
     بو گون اوزون ایللر اؤتوب کئچدییینه باخمایاراق داستانلاردا، شعرلرده و آشیقلارین ماهنیلاریندا نبی یاشاماقدادیر:بوز آت سنی سر طؤوله ده باغلارام
آند ایچیرم سنه مخمر چوللارام
اگر منی بو داوادان قورتارسان
قیزیلدان گوموشدن سنی ناللارام
نبی نین بوغلاری(بیغلاری) ائشمه - ائشمه دی
پاپاغی گولله دن دئشمه - دئشمه دی
نبی نین آتینی بیر آت کئشمه دی
قوی سانا دئسینلر آی قاچاق نبی
هجری اؤزوندن آی قوچاق نبی
گون چیخیبدی گون اورتانین یئرینه
هجر خانیم قالخدی آتین بئلینه
اشرفی میرواری دوزوب تئلینه
منیم بو گونومده گلسین نبی
قازامات دامینی دلسین نبی
قوی سانا دئسینلر آی قاچاق نبی
هجری اؤزوندن آی قوچاق نبی


چهره ماندگار و افتخار هنر آذربایجان
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : فرهنگ و هنر یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390

 

استاد فرهاد فخرالدینی به ۷۵ سالگی قدم گذاشت

فرهاد فخرالدینی 21 اسفند سال ۱۳۱۶ در تبریز به دنیا آمد و از پنج سالگی آموختن موسیقی را آغاز کرد.
پدر فرهاد فخرالدینی؛ آهنگساز و رهبر ارکستر ملی، از ادیبان صاحب نام بود و همین ویژگی بستری را فراهم آورد تا فرزندانش به امور هنری گرایش پیدا کنند. چنانکه یکی از برادرانش هم بعدها به عنوان چهره‌ای شناخته شده در عکاسی پرتره به جامعه هنری معرفی شد.
فخر الدینی دوره ردیف‌های موسیقی را زیر نظر احمد مهاجر آموخت و بعد از مدتی نزد استاد ابوالحسن صبا رفت و نوازندگی ویولن را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب‌کرد. از دوستان نزدیک او که در کلاس صبا با هم همکلاس بودند می‌توان به علی تجویدی، همایون خرم و زنده یاد مهدی خالدی اشاره کرد. فخرالدینی مدتی بعد وارد دوره عالی هنرستان موسیقی شد.
 تحصیلات فخرالدینی در هنرستان عالی به پایان نرسیده بود که از سوی ریاست وقت هنرستان، استادحسین دهلوی، به تدریس در همان هنرستان دعوت شد. سال 1344 همکاری با برنامه های مختلف رادیو را آغاز کرد و از سال 1352 تا 1358 رهبر ارکستر بزرگ رادیو و تلویزیون شد. فخرالدینی از سال 1347 ساخت موسیقی فیلم را با آهنگسازی برای فیلم سینمایی شوهر آهو خانم به کارگردانی داوود ملاپور آغاز کرد.
وی آلبوم هایی را در سالهای دهه 50 انتشار داد که از جمله شاخص ترین آنها چهار گاهی است که وی با آواز محمد رضا شجریان اجرا و به بازار موسیقی عرضه کرد که یکی از قطعات آن به عنوان تیتراژ برنامه معروف قصه ظهر جمعه رادیو بیش از سه دهه است که پخش می‌شود. فخرالدینی در این آلبوم برای نخستین بار برای آواز هم قطعه نوشت و از این جهت کاری نو را سامان داد.
از دیگر آثار سینمایی که وی آهنگسازی آن‌ها را انجام داد می‌توان به این فیلم‌ها اشاره کرد:
 کمال ‌الملک (علی حاتمی 1363)، گزارش یک قتل (محمدعلی نجفی 1365)، بوعلی سینا (کیهان رهگذار 1366)، پرستار شب (محمدعلی نجفی1366)، روز باشکوه (کیانوش عیاری 1367)،
شاخه‌ های بید (امرالله  احمدجو 1367)، جستجوگر (محمد متوسلانی1368)، ساوالان ( یدالله صمدی 1368)، آپارتمان شماره 13 (یدالله صمدی1369)، ملک خاتون (حسن محمدزاده 1369)، قرق (احمد هاشمی1370)، زندان دیو (حسن محمدزاده1371)، آدم برفی (داود میرباقری 1373)، مسافر ری (داود میرباقری1379)، وعده دیدار (جمال شورجه 1383) و....
در آثار فرهاد فخرالدینی طعم و رنگ ایرانی به خوبی حس می‌شود و برخی از آثار وی همانند موسیقی سریال سربداران در کشورهای دیگر هم اجرا شد.
آهنگ‌هایی که فخر الدینی برای موسیقی سریال‌ها ساخت وجه دیگری از کار وی رانشان می‌دهد. وی برای موسیقی سریال امام علی نتیجه 30 سال پژوهش خود درباره عبدالقادر مراغی را در تیتراژ ابتدایی این سریال به کار برد که در نوعی خود کاری کم نظیر بوده است. فخر الدینی در دومین پیش همایش عبدالقادر مراغی درباره کار خود توضیحات مبسوطی داد
فرهاد فخرالدینی از  سال 1377 با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارکستر موسیقی ملی ایران را راه اندازی کرد و در نخستین اجرای این ارکستر از آواز محمد رضا شجریان و ساخته‌های زنده یاد علی تجویدی بهره برد. در این ارکستر از سازهای غرب و ایرانی استفاده می‌شود و آثار هنرمندان و آهنگسازان ایرانی به اجرا در می‌آید.
 این ارکستر تاکنون اجراهای موفقی را انجام داده و استعدادهای فراوانی را به موسیقی ایرانی شناسانده است. فرهاد فخر الدینی، در طول زندگی هنری خویش به جز آهنگسازی، به امور پژوهشی نیز پرداخته است و در این زمینه به بررسی ریتم در موسیقی قدیم ایران علاقه‌مندی بیشتری نشان داده است.
آخرین کار فخرالدینی ساخت موسیقی سریال تلویزیونی زندگی زنده یاد شهریار است که به کارگردانی کمال تبریزی از صداو سیما پخش شد.


مسافران نوروزي
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390

نصب تابلوهاي راهنماي مسير در راستاي

راهنماي مسافران نوروزي در سطح شهر مرند 

خوش خبر: سيد رضا هاشمي  گفت: در راستاي استقبال از ميهمانان نوروزي و سهولت در امور تردد ميهمانان نوروزي طرح اجراي تابلوهاي راهنمايي با 80% پيشرفت فيزيکي در برخي از مناطق به اتمام رسيده است.
شهردار مرند  اظهار داشت: اين طرح با اعتبار 95 ميليون تومان اجرا مي شود که از پيشرفت فيزيکي خوبي برخوردار است.
وي اضافه کرد: ساماندهي تابلوهاي راهنمايي در مسيرهایي از جمله خيابانهاي امام خميني ، شهيد رجائي ، شهيد رنجبري پروين اعتصامي ، شاهد ، 16 متري رضوان ،پاسداران ، بلوار شهيد باكري و ...  به اتمام رسيده است.
وي با بيان اينکه تاکنون550 عدد تابلوي راهنماي مسير در محدوده مناطق نصب شده است افزود: با تجهيز و تکميل علائم ترافيکي در دو بخش افقي و عمودي مرند به شهري خوانا و گويا تبديل مي شود.
وي  با اشاره به ضرورت نصب علائم در سطح شهر تصريح کرد : رانندگي ايمن و مناسب نيازمند اطلاعات هدايت کننده صحيح و روشن است که به وسيله علائم راهنمايي به رانندگان منتقل مي شود .
 وی اضافه کرد : خط کشي ها، چراغ هاي راهنمايي، علائم افقي و ساير تجهيزات و ملزومات ايمن از جمله ابزار و وسايلي هستند که موجب ايمنی و سهولت و تردد مي شوند.

 


اجتماعی
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی پنجشنبه هجدهم اسفند 1390

مقررات جدید مجلس برای مهریه های بالای ۱۱۰ سکه

مقررات جدید مجلس برای  مهریه های بالای ۱۱۰ سکه
نمایندگان مجلس مقررات جدیدی برای مهریه های بالای ۱۱۰ سکه تعیین کردند.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نیره اخوان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه) در جریان بررسی لایحه حمایت از خانواده پیشنهادی را در مورد مهریه مطرح کرد که بر اساس آن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی طرح جدید مشمول ماده ۲ قانون محکومیت های مالی می شود و چنانچه مهریه بالاتر از آن باشد، شرط تمکن زوج موردنظر خواهد بود.

اخوان در پیشنهاد خود گفت: خیلی ها به خاطر مهریه های سنگین و عدم توانایی پرداخت آن در زندان هستند.

وی با بیان اینکه باید مهریه متعارف باشد، افزود: از آنجایی که مهریه باید با توافق طرفین باشد، نمی توانیم برای آن حد بگذاریم و از آنجایی که این بحث ۳ سال است که از سوی ما دنبال می شود، پیشنهادی را در این رابطه ارائه دادیم تا برای مهریه سقف گذاشته شود.

نماینده اصفهان ادامه داد: دولت باید در این رابطه اقدامات لازم را به عمل آورد و البته اینکه می گویند مهریه را کی داده و کی گرفته درست نیست، چراکه هم می دهند و هم می گیرند.

اخوان اظهار داشت: پیشنهاد می کنیم که هرگاه مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی طرح جدید باشد، وصول آن مشمول ماده ۲ قانون محکومیت های مالی شود و چنانچه بالاتر از آن شود، شرط تمکن زوج موردنظر خواهد بود.

اخوان ضمن تاکید بر فرهنگسازی برای تعیین مهریه افزود: ارقام نجومی در مورد مهریه مشکلاتی را ایجاد کرده که باید به آن توجه کنیم.

به گزارش فارس بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت های مالی کسانی که برای پرداخت ۱۱۰ سکه اقدام نکنند، راهی زندان می شوند؛ بر این اساس و با توجه به پیشنهاد اخوان افرادی که مهریه آنها تا سقف ۱۱۰ سکه تعیین شود، در صورت عدم توانایی پرداخت به زندان می روند ولی افرادی که مهریه آنها بالای ۱۱۰ سکه باشد، با توجه به تمکن مالی در خصوص آنها تصمیم گیری می شود.

بعد از پیشنهاد اخوان حیدری طی سخنانی با این پیشنهاد مخالفت و بعد از آن هم اقبال محمدی بعنوان موافق صحبت کرد. همچنین نماینده دولت و نماینده کمیسیون نیز با پیشنهاد اخوان موافقت کردند.

در نهایت وکلای ملت با ۱۱۰ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۲۵ رای ممتنع موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام کردند.


پس از انتخابات
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی یکشنبه چهاردهم اسفند 1390

حضور حداکثری حوزه ی انتخابیه مرند و جلفا

رسانه ملی را به شگفتی و تحسین واداشت

خوش خبر : انتخابات نهم هم به پایان رسید با یک دنیا نکات جالب و آموزنده اش ، اما شیرین ترین بخش آن در کام نظام اسلامی ، حضور گسترده و شگفتی ساز مردم حوزه ی انتخابیه مرند و جلفا بود . حضور مردم مرند و جلفا در این دوره ی انتخابات به حدی شگفتی آفرین بود که در اولین واکنش شبکه ی یک سیما زبان به تحسین گشودو  خبر این حضور حداکثری را صبح روز پس از انتخابات پخش نمود .

آخرین آمار آرا حکایت از حضور یکصد و سی و نه هزار و ششصد و چهل و هفت نفر شرکت کننده در این دوره از انتخابات داشت یعنی چیزی حدود بالای هفتاد درصد ،

پدیده ی انتخابات شگفتی ساز شد

اول تعداد آرا را بخوانید بعد برویم سر تحلیل ، دکتر محمد حسن نژاد 50586 رای ، کریم شافعی 43380 رای ، دکتر حسین متفکر 21507 ، رضا قاسم زاده 11046 رای ، قاسم زرعی مرکید 4675 ، عیسی میرزایی 3052 ، دکتر علی مجتهدین 1928 ، دکتر حسین عماری1825 ، رحمان صمصامی 1648 ،

دکتر محمد حسن نژاد متولد 1360 روستای ایری از توابع جلفا ، همانگونه که در شماره ی قبل نشریه هم نوشته بودیم احتمالا جوان ترین نامزد این دوره از انتخابات بود . وی با طمانینه و آرامش خاصی وارد عرصه ی رقابت ها شد و بدون هراس از نام و آوازه ی بعضی از نامزدها فعالیت انتخاباتی خود را شروع نمود و عجیب این که خیلی زود مورد توجه قاطبه ی مردم واقع شد . برنامه ریزی های به موقع و هماهنگی های مناسب خیلی زودتر از آنچه که انتظار می رفت وی را به پدیده این دوره ی انتخابات تبدیل نمود .

راستی به نظر شما چه عاملی موجب این همه توجه مردم به یک نیروی جوان و تازه نفس گردید ؟ آیا همانطور که در شماره قبل نیز آورده بودیم داشتن مدرک تحصیلی بالاتر ، نیروی جوانی و در کنار آن پست های مهم و استراتژیک که مردم بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی خود را در سایه ی علوم عالیه آنها می بینند ، موجب روی آوردن اقبال عمومی به سمت آنها گردید ؟ آیا شاخص های مردم تغییر یافته است که این چنین فارغ از شیوه های تبلیغاتی دوره های قبل فرد جدیدی را در همان اولین حضورش روانه ی بهارستان نمودند ؟ آیا مردم از تکرار خسته بودند ؟

سخنی با نماینده ی منتخب مردم

اولا شایسته ترین و مودبانه ترین رفتار در مقابل این پیروزی ، تبریک جانانه ای است که به شما باید گفت که این چنین توانستید در کوتاه مدت دلهای این مردم شریف و فهیم تسخیر نمایید ، دوم کمترین انتظار از شما در مقابل این اقبال مردمی صیانت از آرای این مردم می باشد ، سوم اینکه علیرغم تلاش ها و پیگیری های نماینده ی قبلی در خصوص مشکلات ریشه ای و اساسی این حوزه ی انتخابیه ازقبیل عدم برخورداری از راههای مواصلاتی مناسب ، عدم برخورداری از آب شرب و کشاورزی مناسب ، عدم برخورداری از امکانات در مانی مناسب ، وجود معضل بیکاری با درصد بسیار بالا در منطقه انتظار می رود شما نیز با پیگیری های لازم و جذب اعتبارات کافی بتوانید گامهای مهم و اساسی در راه رفع این مشکلات بردارید .


برنده ی انتخابات
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر شنبه سیزدهم اسفند 1390

دکتر محمد حسن نژاد با قاطعیت راهی بهارستان شد

خوش خبر: آخرین خبرها از شمارش آرا حاکی از این است که دکتر محمد حسن نژاد با بیش از ۵۲۰۰۰ رای برنده ی قاطع این رقابت بوده و با بیش از ۸۰۰۰ رای اختلاف کریم شافعی را پشت سر گذاشته است .

نشریه ی خوش خبر این پیروزی را به دکتر محمد حسن نژاد تبریک می گوید .


انتخاب اصلح
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : سیاسی پنجشنبه چهارم اسفند 1390

اسامی نامزدهای نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

در حوزه انتخابیه مرند و جلفا

در اجرای ماده ۳۶ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره های ذیل آن بدین وسیله اسامی و مشخصات نامزدهای انتخاباتی این حوزه انتخابیه را به شرح زیر اعلام می دارد:

 


22 بهمن سال 86
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : عکس شنبه بیست و دوم بهمن 1390
 
 

     مهندس صراف و حجت الاسلام فتحعلیزاده در صف اول راهپیمایی بهمن ۸۶ 

       خانم منطقی در راهپیمایی بهمن ۸۶ 

       دکتر متفکر دوشادوش مهندس یزدانی در صف اول راهپیمایی بهمن ۸۶

     حسین عسگری ثابت در میان مردم مرند در راهپیمایی ۲۲ بهمن ۸۶

     منبع : وبلاگ مرند خبر


سلام روز بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان شنبه بیست و دوم بهمن 1390
سلام روز بخیر


نظری توسط سایه (به امید روزی که آفتابی بشن) رسیده که نوشته اند :

"روسای ادارات و شورای شهر نباید از شخص خاصی حمایت کرده و مردم و طرفداران خودشونو هم اجبار کنن که به ش... رای بدن این نه شرعا نه قانونا و نع عرفا کار خوبی نیست . هرچند که اعضای محترم شورای شهر و روسای بعضی ادارات با اطاعت اوامر حاج آقا ... نسبت به تغییرات در برخی واحد های اداریشون اقدام می کنند . ..."

جواب: ما هم گفته ی شما را تایید می کنیم ( البته تایید ما فقط برای خودمان حجیت دارد ) متاسفانه در این سرای بی کسی ، کسی پیدا نمی شود که قاطعانه در مقابل این قبیل مسئولین بایستد ، اگرچه آقای فرماندار در شورای اداری مسئولین ادارات را منع کرده بودند از کارهای تبلیغاتی برای افراد و نامزدها ، اما متاسفانه تاکنون هیچ گونه اقدامی از طرف ایشان نسبت به اعمال برخی روسای ادارات و اعضای شورای شهر ندیده ایم . در مورد مثالی که نوشته اید متاسفانه نمی توانیم آن را رد و تایید نماییم اگر برای شما قطعیت دارد مستندات ارایه نمایید

آقایی به نام احمد نوشته اند :

"آقای صفری لیواری نظری که من چند روز پیش بهتان دادم توهین به کسی نبود چرا تایید نکردید؟
از شما می خواهم همان نظر قبلیم را در صفحه اصلی بگذارید یا از هر قسمتی خوشتان نیامد وردارید شاید یکی از مسئولین نظام خواند وشاید آقای امامی تایید صلاحیت شود ان شاالله

جواب : احمد آقا ، ما که کل نظرات ماه بهمن را گشتیم و اسمی از شما ندیدیم ، اگر مهم است یک بار دیگر بفرستید ضمنا ما امیدواریم روزی برسد که هیچ یک از نامزدهای انتخابات که از مراجع قانونی مشکلی ندارند رد صلاحیت نشوند آن وقت مسئولین مفهوم حضور حداکثری را خواهند فهمید


شب عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان سه شنبه هجدهم بهمن 1390

این روزها در حال آماده سازی نشریه هستیم . به خاطر همین کم فرصت می کنم به اینترنت بپردازم . آقای مرندلی نوشته اند :"با احترام به همه کاندیداها انتخاب ما باقر امامی است جناب آقای لیواری" آقای پهنوار هم نوشته اند :"رای ما حسن نژاد وعده ما 12 اسفند پای صندوق های رای"
جواب: ما هم با احترام به همه ی کاندیداها و آرای مردم ، آرزو می کنیم که بعد از انتخابات شایسته ترین نامزد انتخابات که واقعا دلش به حال این مردم و منطقه بسوزد و به وظایف نمایندگی خودش واقف باشد راهی بهارستان شود.
اما خبری که امیدوارم برای دوستان دست اول باشد اینکه بر اساس شنیده ها تا به امروز از حوزه ی انتخابیه ی مرند و جلفا دکتر حسین متفکر موفق شده است تایید صلاحیت خودش را کسب کند . لازم به ذکر است که شش نفر از نامزدهای انتخاباتی این دوره ی مجلس شورای اسلامی حوزه ی انتخابی مرند و جلفا رد صلاحیت شده بودند که دکتر حسین متفکر نیز جزو رد صلاحیت شدگان بودند . با افزوده شدن این نامزد به جمع کاندیداها تعداد نامزدهای حوزه ی مرند و جلفا به ده نفر رسید . این در حالی است که خیلی ها منتظرند که چند نفر دیگر از نامزدهای رد صلاحیت شده ، تایید صلاحیت شوند .


اقتصاد کلان
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان دوشنبه هفدهم بهمن 1390
پیامدهای اقتصاد ي ناشی از اجراي

قانون هدفمند کردن يارانه‌ها بر بازار سرمایه

دکتر محمد حسن نژاد

در باره ی نویسنده : نویسنده ی مقاله ی حاضر محمد حسن نژاد دارای مدرک دکترای مدیریت مالی از دانشگاه شهید بهشتی می باشد . نویسنده  ، مدرس دروس تخصصی سرمایه گذاری و سیاست های پولی و مالی در دانشگاه های معتبر تهران ( شهید بهشتی ، امام صادق ، شاهد ) بوده و دارای تجربه ی عملی به عنوان مدیرعامل شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار آستان قدس رضوی می باشد .


حوادث
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : ورزش و حوادث شنبه هشتم بهمن 1390

رئیس پلیس راهور شهرستان مرند با اعلام این خبر ساعتی پیش به خبر نگار ما در مرند گفت :این حادثه امروز ساعت ۱۲ ظهر در وردی پل باغ رضوان به داخل شهر مرند اتفاق افتاد که در این حادثه بعلت عدم بی توجهی راننده سواری پراید و انحراف به چپ با یک دستگاه کا میون خاور برخورد کرده و یک خانم از سر نشینان پراید بعلت ضربه مغزی و شدت جراحت در دم کشته وو راننده وسه نفر سر نشین سواری پراید نیز زخمی و به بیمارستان رازی مرند برای مداو انتقال داده شدند .سر گرد آبراهه علت این حادثه را انحراف به چپ و عدم رعایت قوانین رانندگی راننده پراید اعلام کرد و افزود با توجه به شیب غیر استاندار سرازیر بودن این پل و عدم دید کافی برای راننده از طرفی موجب میگردد در این محور هر هفته شاهد چندین تصادف و داغدار شدن خانواده های زیادی را شاهد باشیم که از نظر راهنمایی ور انند گی کاملا این پل غیر استانداراحداث شده .گفتنی است با توجه به اینکه این محور یکی از جاده های پررفت آمد به منطقه آزاد ارس و نوارمرزی بین خود مختار نخجوان می باشد و از نظر اقتصادی و تجاری ورفت آمد گردشگران داخلی و خارجی نقش مهمی را دارد. که دو بانده کردن این محور همت مسئولین شهرستان را می طلبد.


عصر عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان سه شنبه چهارم بهمن 1390
تعجب می کنم از شما که برای همه حق و حقوق قایل می شوی

الا خبرنگاران !!

تعجب می کنم از شما که برای همه حق و حقوق قایل می شوی الا خبرنگاران !! لابد انتظار داری مطبوعات و خبرنگاران بابت آگهی و رپرتاژ ادارات و افراد چیزی دریافت نکنند و مجانی مطالب و آگهی های آنان را به چاپ برساند !! عجیب است که فکر می کنید تو این مملکت همه چیز خرج دارد اما انتشار نشریه مفت و مجانی است ، کاغذ مفت و چاپ بدون هزینه و... هرکسی برای کسب روزی و درآمد آزاد است و حق دارد ، اما چاپ مطلب و آگهی در نشریه و اخذ مبلغ آن باجگیری است .


نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : فرهنگ و هنر سه شنبه چهارم بهمن 1390


ظهر عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : با خوانندگان یکشنبه دوم بهمن 1390

حلقه ی رقابت تنگ تر می شود 

اول از هر چیزی سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) را خدمت همه ی دوستان عزیز تسلیت عرض می کنم .

دوستی به نام ملودی نوشته که :"غفار جان خودت بهتر می دونی گشتابو (.......) از ......مرند اخراج شده واز هر کی حمایت کنه دخلش دراومده. " ملودی عزیز ، بنده هم فکر می کنم حق با شماست بعضی ها بهتره که به کار خودشون بچسبند و به دنبال این و آن راه نیافتند چون این قبیل آدما از هرکی حمایت بکنند به قول شما دخلش دراومده . البته ما دعا می کنیم این قبیل آدما بیشتر از اون قبیل آدما حمایت کنند چون این جوری هم اونا دخلشون راحتتر در می آد و هم شهر انشاله یه نفس راحت می کشه .

آقای مقدمی پرسیدن از صلاحیت امامی چه خبر ؟

جواب : واللا تا جایی که بنده امروز شنیدم ( البته صحت و سقمش هنوز برام قطعی نشده ) هر سه نفر رد صلاحیت شده ها نتونستند مشکلشون رو حل کنند .


تا انتخابات
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : خبر سه شنبه بیست و هفتم دی 1390
 جانشين رئيس ستاد انتخابات خبر داد:
 اعلام نتايج بررسي مرحله دوم صلاحيت کانديداها در اول بهمن

نوري با بيان اينکه هيئت هاي نظارت در سراسر کشور اول بهمن نتايج رسيدگي به شکايات و بررسي صلاحيت کانديداهاي انتخابات مجلس نهم را اعلام مي کنند.

به گزارش فارس، انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي که روز سوم دي ماه و با دستور وزير کشور کليد خورد، در مرحله ثبت نام در تاريخ 9 دي به پايان رسيد و بحث بررسي صلاحيت کانديداهاي ثبت نام کننده در انتخابات مجلس نهم در مرحله اول توسط هيئت هاي اجرايي انجام و در تاريخ 20 ديماه به آنها و هيئت هاي نظارت ابلاغ شد که در نهايت کانديداها فرصت داشتند تا تاريخ 24 همين ماه اعتراض خود را به هيئت هاي نظارت اعلام کنند. حسنعلي نوري جانشين رئيس ستاد انتخابات کشور در همين خصوص و در رابطه با مدت زمان بررسي صلاحيت کانديداهاي ثبت نام شده در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در مرحله دوم به خبرنگار حوزه دولت خبرگزاري فارس گفت که از تاريخ 24 ديماه هيئت هاي نظارت در سراسر کشور به مدت 7 روز فرصت بررسي شکايت ها و صلاحيت کانديداها را دارند که قرار است پاسخ اين بررسي ها بر اساس جدول زمان بندي انتخابات در تاريخ اول بهمن اعلام شود.  از سوي ديگر رييس ستاد انتخابات استان تهران از برگزاري آخرين جلسه مشترک اين ستاد با شهرستان هاي استان تهران خبر داد.  صفرعلي براتلو در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: امروز جلسه مشترک ستاد انتخابات استان تهران با شهرستان رباط کريم و بهارستان برگزار مي شود که اين جلسه آخرين جلسه مشترک ستاد انتخابات استان تهران با شهرستان هاي استان است.  وي افزود: ستاد انتخابات استان تهران به همراه تمامي کميته هايي که در آن است به صورت مرتب حتي در ايام تعطيل فعال است و ما اقدامات و عملکرد دوستان در شهرستان هاي استان تهران را رصد مي کنيم.  رييس ستاد انتخابات استان تهران اظهار کرد: در جلسات مشترک برگزار شده با شهرستان هاي استان تهران از نزديک عملکرد ستاد ها را مشاهده و سعي کرديم اگر موانع و مشکلاتي وجود دارد را برطرف کنيم در ايامي که گذشت نيز با تمامي 14 شهرستان استان تهران جلسه داشتيم و مسائل مورد بحث و بررسي قرار داديم.  براتلو گفت:  به اين ترتيب جلسات مشترک ستاد انتخابات استان تهران با شهرستان هاي استان پايان يافت و از اين به بعد جلسات خود را در ستاد ادامه مي دهيم.


شب عالی بخیر
نویسنده : غفار صفری لیواری موضوع : اجتماعی سه شنبه بیست و هفتم دی 1390
باز هوا هوای انتخابات ...

( این مطلب در شماره ی 404 نشریه ی خوش خبر ویژه نامه مرند ، جلفا و شهرهای تابعه منتشر شده است )

کم کم تنور انتخابات می رود که داغ شود ، ثبت نام کنندگان مشخص شده اند ، عجیب است که در این دوره تعداد شرکت کنندگان کم است و این پیام هایی را با خود دارد . چرا در این دوره خیلی ها هوس کاندیدا شدن به سرشان نزد ؟! با نگاهی به دوره های گذشته ی انتخابات چه مجلس و چه شوراها ، می توان به علت کاهش تعداد کاندیداها در این دوره پی برد . در دوره ی اول (که جوانترها ممکن یادشان نیاید )  به یکی از کاندیداها برچسب عضویت در حزب رستاخیز را زدند و به دیگری تهمت چپی بودن (و دقیقا جنبشی )را زدند . در دوره ی دوم یکی از کاندیداها را با توجه به مقتضیات زمان سگ باز معرفی کردند ، کاندیدای پیروز نتوانست رای اعتماد بگیرد(کاری که کاندیدای پیروز انتخابات هشتم سخت در برابر آن ایستاد و این بدعت را شکست که طرفداران زر و زور و تزویرهمواره شیرینی یک انتخابات پر هیجان را به کام مردم تلخ می کردند )  و در میان دوره ای مرحوم میرزا رضا کریمی با حداقل رای به مجلس رفت . و این روند همچنان ادامه داشت و بحث انتخابات در هر دوره بر نگرانی خواص و سرخوشی عوام می افزود که این بار چه کسی با کدام شیوه دیگری را از میدان به در خواهد نمود. به یکی تهمت ناموسی می زدند و به دیگری تهمت اخلاقی و هر وقت این حربه ها کارگر نمی افتاد از حربه ی ابطال استفاده می کردند و این سیاهی همواره بر سر انتخابات مرند سایه افکنده بود . اما دردوره ی هشتم این بدعت شکسته شد و کاندیدای غالب از رای مردم با قاطعیت دفاع نمود . اما کیست که این روزهای شکوهمند و پر افتخار در جای جای وطن را ببیند اما این فضای سنگین تهمت و افترای چندین دوره را به این سادگی فر اموش کند؟
دوستی علت کاهش کاندیداها را ، در” فضای سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری وکم لطفی بزرگای شهرمون که زندگی و خدمت توی شهرهایی مثل تبریز و تهران و ارومیه رو ارجح دونسته و اصالت خودشون رو متاسفانه فراموش کردند” جستجو می کرد اما غافل از این که دلیل اصلی را باید در آنهایی جستجو کرد که در میدان رقابت انسانیت و جوانمردی و همه ی خصوصیات یک مرد را زیر پا می گذارند و بی رحمانه انواع تهمت ها و افتراها را بر رقیب خودشان روا می دارند.
شما علت کاهش تعداد کاندیداها را در این دوره از انتخابات مرند و جلفا ، چه میدانید ؟ سیاسیون منطقه کم اشتها شده اند ؟ یا بزرگان شهر از آبروی خودشان می ترسند ؟ شما چه پیامی از این کاهش دریافت می کنید ؟ و این که چه باید کرد ؟ چگونه می توان فرهنگ انتخابات را در مرند و جلفا اصلاح نمود ؟ آیا وقت آن نرسیده است که فارغ از تعصبات کورکورانه به توانمندی های افراد نگاه کنیم و آینده حوزه ی انتخابیه مان را در نظر بگیریم ؟ به شهرهای هم سطح و دورو برمان خوب نگاه کنیم آنها در گذشته کجا بودند و الان کجا هستند و ما در گذشته کجا بودیم و الان کجا هستیم ؟!! آن وقت دلمان را به این خوش کرده ایم که زید را به مجلس بفرستیم یا عمر را ؟ !
راستی اگر من و تو نخواهیم فکری به حال منطقه مان بکنیم چه کسی با کدام اسب سفید خواهد آمد و آینده ی این منطقه را رقم خواهد زد ؟ یادمان باشد که روزی باید پاسخگوی آیندگان باشیم چه مرده و چه زنده .!..آیا آیندگان به سطح شعور و آگاهی و درایت من و تو خواهند خندید ؟! تاسف خواهند خورد ؟! لعنت خواهند فرستاد ؟ یا وارث دور اندیشی ، آینده نگری و وطن دوستی ما خواهند شد و در منطقه ای زندگی خواهند نمود به معنای واقعی شایسته نام و درشان این منطقه خواهد بود ؟ این هم یادمان باشد که آینده ی منطقه و فرزندانمان در گرو درستترین و اصلح ترین انتخابات ما خواهد بود .


::. سخن آغازین

::.نویسندگان سایت

::. پیوندهاي روزانه

::. پیوند هاي وبلاگ
Change By: Hadiran ITT